Malo o Martyjevim kratkim pričama do sada objavljenim od strane Libellusa u Super Book ediciji:MN RB 1: Osmijeh Mona Lise, 12 str., 08./1983. (9,9,8)
Scenarij: Alfredo Castelli
Crtež: Giancarlo Alessandrini
- S obzirom na broj stranica, mora se priznati da je Castelli odlično odradio posao. Završni obrat zaista iznenađuje! Alessandrini je također imao zahtjevan posao u pokušaju da stisne sve Castellijeve ideje na samo dvanaest stranica.
MN RB 2: Svemirski osvajači, 8 str., 08./1986. (4,3,7)
Scenarij: Alfredo Castelli
Crtež: Giampiero Casertano
- Za razliku od priče u redovnoj seriji (koja je nastala kao direktni nastavak) ova se još i može shvatiti kao neka opuštajuća zezancija, ali sve ima svoje granice, pogotovo kad se gleda iz današnje prespektive. Nadograđena i proširena verzija u redovnoj seriji je nešto možda i najgore od Castellija, dok se ovdje (zbog same neobavezne karakteristike kratkih priča) sve još i može progutati.
U svakom slučaju, mora se priznati da te dvije epizode simpatično izgledaju iz današnje perspektive.
MN RB 3: Dreamtravel, 10 str., 08./1988. (9,7,8)
Scenarij: Alfredo Castelli
Crtež: Giancarlo Alessandrini
- Zanimljivo i komično čak i na ovako malom broju stranica. Potencijal priče je dokazan u opširnoj verziji u redovnoj seriji, pa se nekim sitnim zamjerkama može i pogledati kroz prste. Kako je recenzent napisao, ovdje je naglasak na humoru i zezanciji, samo što su neki detalji nerazumljivi onima koji su premladi da bi se sjećali osamdesetih.
MN RB 4: Vrijeme nula, 10 str., 08./1989. (6,5,7)
Scenarij: Alfredo Castelli
Crtež: Giancarlo Alessandrini
- Ako se ne varam, ovo bi bilo (kronološki gledano) treće pojavljivanje Mr. Jinxa. S tim na umu, treba naglasiti da je jako bitan taj kontinuitet, odnosno teško da netko tko nije pročitao prethodna dva pojavljivanja bude zadovoljan s ovom kratkom pričom. Pogotovo je bitna prethodna kratka priča zbog toga što bi ova bila njen direktan nastavak, pa se radnja ove priče odvija dva mjeseca kasnije s istim akterima. Srećom, pa je kod nas Libellus to objavio kako i pripada, pa obje priče idu jedna za drugom u Super Booku br. 4, dok je prvo pojavljivanje Mr. Jinxa u 29. knjigi redovne serije, koja nosi isto ime kao i ova epizodica. U biti, ovo je malo drugačija, opuštenija verzija te priče, pa se ne može reći da je tema originalna.
Alessandrini standardan, ali teško da se može uživati u njegovu crtežu s obzirom na količinu teksta i oblačića. Da stvori smislenu cjelinu na samo 10 stranica, Castelli je morao ubaciti enormnu količinu teksta, ali ljubitelji Martyja su na to naviknuli. ;-)
Sa svime navedenim na umu, ova priča sama ne zaslužuje visoke ocjene, ali ako ju se gleda zajedno s prethodom kratkom pričicom iz istog izdanja i shvati prvenstveno kao zezanciju, nema razloga za loše ocjene.
Oni koji traže više uvijek imaju originalnu priču s istom tematikom i istog imena.
MN RB 5: Naša Gospa od Munja, 10 str., 11./1989. (6,6,8)
Scenarij: Alfredo Castelli
Crtež: Giancarlo Alessandrini
- S obzirom na namjenu i broj stranica više nego solidna priča. U svakom slučaju zanimljivo.
MN RB 8: Rudnici i limenke, 16 str., 07./1992. (2,6,10)
Scenarij: Alfredo Castelli
Crtež: Lucio Filippucci
- Razumljiva je ekološka poruka i namjena ove priče, ali način na koji je ista pokušana biti prenesena je (blago rečeno) neozbiljan. Srećom, pa ju je barem Filippucci nacrtao.
MN RB 9: Vremenski putnik, 13 str., 08./1992. (10,9,10)
Scenarij: Alfredo Castelli
Crtež: Lucio Filippucci
- Pravi primjer kako čak i priča na izrazito malom broju stranica može izvrsno funkcionirati, sve popraćeno uvijek odličnim Filippuccijebim crtežom. Zgodna i upečatljiva misterija bez puno teksta, kojoj je teško predvidjeti razvijanje radnje s temom koja je još uvijek svježa trideset godina nakon objave. Sigurno jedna od boljih Martyjevih kratkih priča.
MN RB 10: Mač u kamenu, 20 str., 10./1992. (8,4,8)
Scenarij: Alfredo Castelli
Crtež: Giancarlo Alessandrini
- Istinita legenda o maču u kamenu u blizini Siene je pravi materijal za misteriju po ukusu Dobrog Starog Strica Martina, ali teško je sastaviti kvalitetan scenarij na samo 20 stranica. Dosta je tu zgodnih dosjetki na račun stripofila prilikom "slučajnog" posjeta salonu stripa u Lucci, a Libellus ekipa nije propustila staviti komentar o Mafestu iz usta glavnog junaka.
Alessandrinijev crtež puno lošiji na zadnjih nekoliko stranica epizode.
MM RB 11: Zlatni pauk, 19 str., 11./1992. (6,6,8)
Scenarij: Alfredo Castelli
Crtež: Giancarlo Alessandrini
- Pomalo isforsirana priča smještena u dolinu rijeke Po s efektnom završnicom, koja uvelike doprinosi boljem ukupnom dojmu.
MM RB 12: Misterije Vercellija, 8 str., ?./1993. (4,4,9)
Scenarij: Claudio Chavierotti
Crtež: Corrado Roi
- Epizoda koju se iz nekog razloga ne može naći na popisu kratkih priča, a ipak je ubačena u ovu prvu zbirku kratkih priča. Baš kao i u prethodnoj epizodi, nema tu neke misterije, ali teško je tako nešto i očekivati kada je Chavierotti u pitanju. Roi svojim crtežom uistinu stvara tjeskobnu atmosferu, čak i tamo gdje je ne bi trebalo biti. Srećom, ovdje je takva atmosfera ciljana, baš kao i kod velike većine scenarija na kojima je bio zadužen za vizualni dio.
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!